Kráva
nebo býk?
Není maso jako maso
Rozdíl mezi krávou a býkem je na první pohled evidentní. Rozdíl mezi masem z krávy a masem z býka už o poznání méně. Avšak házet hovězí do jednoho pytle se nevyplácí, protože na pohlaví i věku u masa bezpochyby záleží. Aneb bez správných informací není chuťový zážitek.
Hovězí maso se rozděluje do pěti hlavních kategorií – mladý býk, býk, volek, jalovice a kráva. Takový základní údaj by na etiketě balíčku neměl rozhodně chybět, jelikož už tady začíná příprava oblíbeného pokrmu.
Za mladého se býk považuje do 24 měsíců. Poté následuje kategorie býk, případně už po narození vykastrovaný volek. Jalovice či jalovička je mladá samice zpravidla do dvou let věku, která se krávou stává po otelení – porodu prvního telete.
Maso z býka a maso z krávy se od sebe liší hlavně věkem zvířete. Křehké a tukem viditelně prorostlé svalstvo je charakteristické pro mladý skot asi do 30 měsíců stáří. Zato kráva se na jatka dostane nejdříve v pěti, ale někdy až ve svých patnácti letech. Z tohoto důvodu má málo vodnaté a perfektně vyzrálé maso, které se stalo nepostradatelným komponentem masných výrobků.
Ideální flák na steak prošel procesem zrání a zdobí ho krásné mramorování, díky němuž je šťavnatý a plný chuti. Tyto vlastnosti najdeme zejména u masa z mladých býků, volků a jalovic. Příznivcům větší libovosti se pak doporučuje přímo to z býka. Pro zpracování na steak je skvělý vysoký roštěnec, stejně tak i proslulá svíčková. A kravské maso? Nepatří jen do klobás, hodí se také do polévek a gulášů.
Další články
Za kvalitním masem
hledejte paradox:
Čím starší, tím lepší
Na hovězí maso ze školních jídelen nejsou ty nejlepší vzpomínky. Do šťavnaté pečeně mělo daleko a tuhostí připomínalo podrážku od bot....
Odkud je
naše maso?
Naše farmy jsou rozprostřené po celé České republice. Pracují na nich farmáři, kterým práce se zvířaty voní a dělá radost. Plně si...